Abstrakcja monumentalna. Projekty i malarskie realizacje przestrzenne Krzysztofa Sokolovskiego i Joanny Mazuś.

Zapraszamy serdecznie na wystawę poświęconą współpracy w obszarze malarstwa monumentalnego we wnętrzach świeckich i sakralnych Joanny Mazuś i Krzysztofa Sokolovskiego.

Artyści plastycy Joanna Mazuś i Krzysztof Sokolovski zaprezentują owoce swojej kilkuletniej współpracy w obszarze malarstwa monumentalnego we wnętrzach świeckich i sakralnych. Projekty ich tworzone są zgodnie z koncepcją sztuki neosakralnej, której głównym założeniem jest wzbogacanie ludzkiego życia wewnętrznego poprzez opracowanie formy plastycznej harmonijnie łączącej ze sobą pierwiastek duchowy i empiryczny. Na wystawie można będzie zobaczyć dokumentację fotograficzną kilku realizacji, między innymi polichromii i aranżacji wnętrza Kaplicy Pokoju w klasztorze sióstr salezjanek w Jerozolimie, oraz niezrealizowane dotąd projekty. Podczas spotkania autorskiego artyści opowiedzą o swoich dążeniach twórczych, przybliżą, jak wygląda proces realizacji ich projektów, oraz pokażą dodatkowe materiały fotograficzne.

Joanna Mazuś – artystka wizualna i teoretyczka sztuki. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym i monumentalnym, nie poprzestaje jednak na pracy plastycznej i pisze eseje porządkujące jej rozważania filozoficzno-artystyczne. Całą jej działalność spaja tworzona przez nią koncepcja abstrakcji metafizycznej. Urodziła się w 1994 r. w Warszawie. W 2018 r. ukończyła studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem za pracę stworzoną pod kierunkiem prof. Andrzeja Rysińskiego (malarstwo) i prof. Krzysztofa Jabłonowskiego (aneks z fotografii na Wydziale Grafiki). W roku akademickim 2016/2017 w ramach stypendium Erasmus+ studiowała na Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie. Od 2016 r. współpracuje z Krzysztofem Sokolovskim przy tworzeniu polichromii wnętrz świeckich i sakralnych.

Krzysztof Sokolovski jest artystą wizualnym i twórcą sztuki neosakralnej (malarstwo monumentalne i sztalugowe, obiekty świetlne, instalacje artystyczne, wnętrza sakralne i świeckie, rzeźba). Urodził się w 1985 w Ejszyszkach na Litwie. Od 2003 mieszka i tworzy w Polsce. Ukończył studia na Politechnice Gdańskiej (energetyka cieplna) i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Malarstwa). Jednocześnie artysta ukończył kurs anatomii prawidłowej i klinicznej na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku. Sokolovski jest autorem polichromowanych wnętrz neosakralnych, m.in. kaplic w Klebarku Wielkim (Polska) i w klasztorze sióstr salezjanek w Jerozolimie. Ponadto projektuje i wykonuje wnętrza świeckie w duchu tworzonej przez siebie idei sztuki neosakralnej. Jej główne założenia opierają się na poszukiwaniu sztuki wizualnej dla ukazania duchowej strony rzeczywistości, opartym na współczesnym rozumieniu świata i samego człowieka.

Termin wernisażu: 30.04.2022 r., w godzinach 17:00-19:00

Termin wystawy: 01.05.2022 r., w godzinach 11:00-16:00

Miejsce: Miejski Dom Kultury w Sulejówku, ul. Bogusławskiego 14A.

1.jpg1_1.jpg46.jpg