Miejski Dom Kultury w Sulejówku, Scena Seniora działająca przy MDK-u, "Młodzieżówka z Sulejówka" oraz pozostali artyści współtworzący projekt serdecznie zapraszają na widowisko słowno-muzyczne pt. „Od 1-go września, czyli okupacja od kuchni” na podstawie książki „Okupacja od kuchni” Aleksandry Zaprutko - Janickiej. Prapremierowy spektakl odbył się 1-go września 2019 r. w Sali OSP. Scenariusz widowiska oraz dramatyzację przygotował Mirosław Kulesza - reżyser, aktor i autor scenariuszy do wielu spektakli i widowisk. 

Tematyka widowiska skierowana jest przede wszystkim do starszej młodzieży i dorosłych. Przybliża warunki życia ludności pod okupacją niemiecką. Widzowie dowiedzą się jak Polacy, a przede wszystkim Polki, radzili sobie z trudami życia. Jak do rangi heroizmu mogło urosnąć staranie  o podstawowe produkty żywnościowe.

Widowisko łączy w sobie elementy autentycznych wspomnień uczestników okupacji, opisów życia codziennego począwszy od wybuchu wojny aż do jej zakończenia. Oprawa muzyczna obejmuje piosenki z tego okresu, obecnie mniej popularne wśród starszej młodzieży, a doskonale dokumentujące minioną, tragiczną historię. Całość miejscami okraszona  jest humorem okupacyjnym.


W siedmiu zwartych częściach, z prologiem i epilogiem, odsłania się widzom okupacja wraz z jej ciężarami dla ludności cywilnej począwszy od okresu poprzedzającego wybuch II Wojny Światowej, przez kolejne lata okupacji, aż do zakończenia walk. Widzowie będą współprzeżywać trudy  i coraz cięższe warunki egzystowania ludności również w okresie Powstania Warszawskiego.

„Od 1-go września, czyli okupacja od kuchni” to oryginalne i jedyne  w swoim rodzaju widowisko, którego bohaterem zbiorowym jest ludność cywilna. Pomaga zrozumieć w przystępnej formie jak udało się w tamtym ciężkim czasie przetrwać wojnę. Widowisko traktuje o bohaterstwie cywilów podczas codziennego dnia okupacji.

 

WYSTĘPUJĄ:
Roma Chachaj, Wanda Grądzka, Danuta Kolanek,
Elżbieta Krzak, Zofia Mularczyk,
Grażyna Sikorska, Krzysztof Kolanek,
Robert Mularczyk, Marek Nowicki
Śpiew - Solo Danuta Kolanek
Akordeon – Piotr Tomala
Klarnet – Marek Nowicki


KOORDYNATORKI PRACY ZESPOŁU:
Danuta Kolanek i Zofia Mularczyk

ŚWIATŁO I DŹWIĘK:
Marian Lachowicz

KONSULTACJA MUZYCZNA:
Michał Śmigielski

Dekoracje:
Elżbieta Zajączkowska

SCENARIUSZ I REŻYSERIA:
Mirosław Kulesza

Czas trwania: około 55 minut bez przerwy

 

Termin spektaklu:  02.10.2022 r., godz. 17:00

Miejsce: Miejski Dom Kultury w Sulejówku, ul. Bogusławskiego 14A

Wstęp na wydarzenie bezpłatny

Serdecznie zapraszamy!