Zapraszamy serdecznie do wysłuchania Koncertu Wielkanocnego Rex Mundi podczas, którego usłyszymy utwory autorstwa Bartosza Kowalskiego Banasewicza, kompozytora, aranżera, wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Podczas koncertu wykonane zostaną trzy spośród ponad stu kompozycji tego autora: Amen na chór mieszany a cappella to utwór o bardzo wysublimowanej melodyce i bogatej harmonii, w wersji tekstowej oparty na jednym, zawartym w tytule  słowie. Kolejną kompozycją będzie Ciebie Boga wysławiamy  na chór mieszany a cappella, utwór napisany do słów Te Deum w przekładzie ks. Tadeusza Karyłowskiego. Kompozycja o uroczystym podniosłym charakterze, w której przebija gdzieniegdzie melodia znana nam z Liturgii.

Zwieńczeniem i ukoronowaniem koncertu będzie wykonanie utworu od, którego zaczerpnięty został tytuł całego koncertu - Rex Mundi na chór, smyczki i perkusje.
W utworze tym Kompozytor wykorzystuje fragmenty tekstów liturgicznych Gloria i Te Deum. Wybrane przez siebie teksty, a ściślej ich niewielkie fragmenty postanowił połączyć w sposób sobie właściwy, a więc dowolnie, nie zachowując kolejności wersyfikacyjnej. W wielu miejscach ingerencja w tekst idzie jeszcze dalej. Kompozytor łączy ze sobą słowa pochodzące z różnych wersów lub różnych tekstów,  tworząc nową logiczną jakość. Każda z poszczególnych, stworzonych - spreparowanych przez kompozytora części tekstu, wyraża w nieco inny sposób stosunek człowieka do Boga i posiada innego rodzaju napięcie dramatyczne.

Organizatorami koncertu są Miasto Mrozy oraz Gminne Centrum Kultury w Mrozach.

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Św. Teresy od Dzieciątka Jezus,
Miejski Dom Kultury w Sulejówku
Mińskie Towarzystwo Muzyczne.

WYKONAWCY:

Chór Miasta i Gminy Mrozy

Chór Kameralny Miasta Sulejówek

Chór Cantate Domino z Parafii NNMP w Mińsku Mazowieckim

Chór Quercetum Dei z Parafii Św. Piotra i Pawła w Dębe Wielkim

Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego

Międzypokoleniowy Chór Kameralny KANON z Gminnej Biblioteki Publicznej w Siennicy

Międzyparafialny Chór Ichthis