Wielką stratę poniósł Świat Słowa.
W dniu 15-go lipca odszedł profesor Jan Tomkowski.
Historyk literatury, prozaik, eseista, autor podręczników do literatury polskiej i powszechnej, analityk dzieł literackich, między innymi twórczości Adama Mickiewicza i Juliusza Verne’a. Profesor historii literatury polskiej w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Pracował jako wykładowca na filologii polskiej i dziennikarstwie (Uniwersytet Warszawski) oraz na dziennikarstwie (Akademia Świętokrzyska w Kielcach). Wykładał gościnnie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Od pół wieku zajmował się literaturą – w tym czasie opublikował prawie czterdzieści książek (kilka ukazało się w wersji elektronicznej). Jego dorobek to cztery powieści, kilkanaście tomów esejów, rozprawy naukowe, syntezy, między innymi bogato ilustrowane: "Literatura polska", "Literatura powszechna", "Dzieje myśli". Za swoją najważniejszą książkę postrzegał powieść "Jesień" (Warszawa 2018). Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2011 w kategorii eseistyka za Klasztor Maulbronn. Laureat nagrody miesięcznika „Nowe Książki” w roku 2020 za zbiór esejów "Pan Tadeusz - poemat metafizyczny". W 2021 r. otrzymał nagrodę Skrzydła Dedala za całokształt twórczości.
Profesor Jan Tomkowski był także niezwykle inspirującym, przemiłym bohaterem wydarzenia w ramach cyklu "Spotkania z kulturą" w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku, podczas którego zaprezentował między innymi krótkie opowiadania z tomu "Liść Kartezjusza".
Zachęcamy ciepło do obejrzenia zapisu VIDEO spotkania, które odbyło się 2-go lutego 2020 roku:
Był także życzliwym wsparciem dla innych pisarzy. W tym również orędownikiem twórczości Grzegorza Kozyry, pisarza z Sulejówka, goszcząc nieraz na jego wieczorach autorskich.
W naszej pamięci pozostanie jako Osoba o niezwykłej wiedzy literackiej, a także horyzontami myślenia znacznie poza literaturę wykraczająca, a zarazem skromna, o wielkiej kulturze osobistej, ogromnej życzliwości.
Ślemy serdeczne wyrazy wsparcia Rodzinie i Bliskim Zmarłego!