Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sulejówku oraz Miejski Dom Kultury mają zaszczyt zaprosić mieszkańców Sulejówka i okolic na Uroczystą Inaugurację Roku Akademickiego 2019/2020, która nastąpi w dniu 9 października 2019 r. o godzinie 17:00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. I.J. Paderewskiego „Izba Pamięci Rodziny Grabskich”.

Podczas inauguracji odbędzie się spotkanie z Wacławem Gluth-Nowowiejskim, plut. pdch AK „Wacek”, żołnierzem Powstania Warszawskiego na Żoliborzu, autorem książki „Nie umieraj do jutra”, opowiadającej historię warszawskich Robinsonów. Rozmowę poprowadzi Olga Wróbel. Spotkanie w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego organizowane jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Żołnierzy AK „Żywiciel” i Miłośników ich Tradycji

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki autorstwa pana Wacława Gluth-Nowowiejskiego „Nie umieraj do jutra”.


Wacław Gluth-Nowowiejski, (ur. 1926), żołnierz Armii Krajowej, w obwodzie „Żywiciel” , jako „wróg ludu” więziony w latach 1948–1953. Dziennikarz, pomysłodawca wielu akcji w „Kurierze Polskim”, m.in. „Pierwsi w mieście”, dzięki której poznał warszawskich Robinsonów i opisał ich dzieje w książce Nie umieraj do jutra. Współtwórca filmów T. Makarczyńskiego Sceny z Powstania Warszawskiego – sierpień i wrzesień, Exodus, Powrót. Autor wielu publikacji na temat II wojny światowej. Kocha życie, Rzeczpospolitą, rodzinę. Z rozkoszą słucha muzyki, kibic sportowy. Nie znosi przemocy, kłamstwa, lekceważenia słabszych.

Tytuł: „Nie umieraj do jutro”
Autor: Wacław Gluth-Nowowiejski
Wydawnictwo Marginesy, 2019


Portret warszawskich Robinsonów – spisany przez jednego z nich. Człowieka, który walczył w Powstaniu Warszawskim na Żoliborzu, a po jego upadku przez kilkadziesiąt dni ukrywał się na granicy śmierci w ruinach na Marymoncie.

W dziesięciu opowiadaniach sportretowani zostali ludzi, którzy w nieustannym zagrożeniu, w ekstremalnie trudnych warunkach, bez dostępu do pożywienia i wody żyli na zgliszczach. Najczęściej ukrywali się w piwnicach i na strychach, ale także na wieży kościelnej tuż nad głowami Niemców czy w piecach odlewniczych.

Wacław Gluth-Nowowiejski pokazuje, że Warszawa nigdy nie była „królestwem bez poddanych”. Nawet w tym najstraszliwszym czasie po upadku Powstania – kiedy kto żyw musiał opuścić miasto, a w jego lewobrzeżnej części specjalne oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznego zniszczenia i spalenia tego, co pozostało – istniała społeczność warszawska, świadomie wyrażająca samą swą decyzją pozostania w ruinach -  opór polityce wroga. Jedyna w świecie Rzeczpospolita Gruzów.

 

 

Kontakt:
Zofia Kotecka, Dział Promocji, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.