Wielokulturowe spotkania z muzyką w cyfrowym MDK-u

 

Wielokulturowe spotkania z muzyką to cykl kilkuminutowych filmów mających służyć jako materiał warsztatowy do nauki piosenek i tańców. Przy okazji pozwolą one wspólnie odkrywać wielokulturowy charakter Warszawy i jej najbliższych okolic jak również zabiorą odbiorców w muzyczne podróże na Kurpie, Kresy i Ukrainę.

 

Termin wydarzenia: 25 luty 2021 r. godz. 18.00



W szóstym odcinku Wielokulturowe spotkania z muzyką przedstawiamy:

1. Karapet – taniec z okolic Kijowa. Oglądając ten film można nauczyć się zabawnych przyśpiewek i poczuć się jak na weselu. Śpiewa Olena Yeremenko.
2. Kartoszka – nauka kroków – Olena Yeremenko.
3. Z tęsknoty za dziewczyną – tango do słów Mariana Hemara, muzykę napisał Michał Gastman. Pochodzi z rewii „Ktoś z nas zwariował” z roku 1937. Utwór w wykonaniu Roberta Lipki.


Instruktorzy wokalni: Adam Strug, Olena Yeremenko, Robert Lipka.
Kapela Lipy w składzie: Kazimierz Nitkiewicz – trąbka, Oliwier Andruszczenko – klarnet, saksofon, drumla, Olena Yeremenko – skrzypce, wokal, Robert Lipka – akordeon, wokal, Grzegorz Domański – banjo, Piotr Janiec – tuba
Instruktorzy tańca: Piotr i Bogumiła Zgorzelscy, Ignacy Gajo

       
Robert Lipka – akordeonista, wokalista, edukator muzyczny, animator kultury. Prowadzi szereg zespołów wokalnych zarówno seniorskich jak i wielopokoleniowych. Ich repertuar stanowi muzyka międzywojnia (tanga, fokstroty, walce) jak również pieśni ludowe z obszaru Polski oraz Europy Wschodniej i Południowej. Oprócz działalności związanej z funkcjonowaniem chórów i zespołów muzycznych prowadzi warsztaty wokalne z seniorami w Domach Pomocy Społecznej, Miejscach Aktywności Lokalnej, Domach Seniora oraz współpracuje z szeregiem instytucji kultury i organizacjami pozarządowymi.

Adam Strug – polski śpiewak i instrumentalista, etnomuzykolog, poeta, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator muzyki tradycyjnej. Lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, praktykującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej. Zajmuje się głównie sztuką wokalną, ale nie stroni od form wyłącznie instrumentalnych. W muzyce tradycyjnej Strug reprezentuje nurt zachowawczy. Jest depozytariuszem i popularyzatorem pieśni polskich przekazywanych od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej, a wykonywanych w skalach wcześniejszych niż powszechnie dziś używana skala dur-moll.

Piotr Zgorzelski - basista i tancerz w kapeli Janusz Prusinowski Kompania. Od blisko 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i w Europie, pochodzących m.in. z takich regionów jak Mazowsze, Radomskie, Wielkopolska oraz Rzeszowskie. Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć
uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową.

Bogumiła Zgorzelska - tancerka, domowy pedagog. Polskim tańcem tradycyjnym interesuje się od blisko 15 lat. Wraz z mężem Piotrem Zgorzelskim, z którym od lat prowadzi warsztaty tańca, powołała Fundację Czas Tradycji, dzięki której realizowane są projekty edukacyjne i kulturalne związane z polskim tradycyjnym tańcem i muzyką. Współtworzy projekt Taniec Tradycyjny PL.


Olena Yeremenko - Urodzona w Kirowogradzie na Ukrainie w rodzinie muzyków pielęgnującej od pokoleń tradycje muzyczne. Ukończyła Akademię Muzyczną we Lwowie w klasie skrzypiec. Po studiach pogłębiała swoje zainteresowania muzyką tradycyjną. Jest współzałożycielem zespołu Burdon Folk Band, z którym nagrała 4 płyty. Brała udział w wielu projektach i grupach muzycznych na Ukrainie i w Polsce, m.in. Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Kurbasy, Tatosh Banda, Solospvivy, Arcus Poloniae oraz gościnnie w zespołach Babooshki i Caci Vorba. Wraz z Orkiestrą Czasów Zarazy nagrała płytę „G.F. Telemann. Tańce Polskie”. Od 2012 do 2015 roku współpracowała z teatrem Gardzienice jako aktorka-muzyk. Mieszka w Warszawie.