Festiwal Zofiówka 
2 – 11 czerwca 2021


Festiwal Zofiówka rusza 2 czerwca i ma stanowić atrakcyjne zaproszenie do interakcji wielu środowisk, którym brakuje wspólnych przestrzeni do działania w bliskim i dalszym sąsiedztwie. To cykl wydarzeń kulturalnych zainspirowanych aktywną, społeczną postawą Zofii Moraczewskiej - mieszkanki Sulejówka z pierwszej połowy XX wieku. Tegoroczny Festiwal Zofiówka będzie miał charakter hybrydowy, co oznacza, że wydarzenia będą transmitowane on-line, ale również organizatorzy planują zaprosić publiczność. Organizatorem jest Miejski Dom Kultury w Sulejówku w partnerstwie z sulejowskimi instytucjami kultury.

 
Dlaczego Zofiówka?

W latach 20. XX w Sulejówku osiadła na stałe rodzina Zofii i Jędrzeja Moraczewskich, mocno zaznaczając tu swoją obecność. Festiwal uczynił swoją patronką Zofię Moraczewską – działaczkę społeczną, posłankę na Sejm, twórczynię jednej z największych w II Rzeczypospolitej organizacji kobiecych z szerokim programem społecznym, edukacyjnym i kulturalnym, który propagowała również w Sulejówku.

Festiwal Zofiówka to spotkania!

Festiwal opiera się na serii wydarzeń, które nie tylko układają się w ciekawą ofertę kulturalną, ale także pozwalają na zaproszenie do aktywnego współdziałania rodziców z dziećmi, młodzieży, osób dorosłych, w tym także starszych czy z różnymi niepełnosprawnościami.

 

Program Festiwalu został zbudowanych z różnych warsztatów, spotkań czy wydarzeń i będzie składał się z następujących bloków:
Spotkania przy stole, gdzie znajdą się takie działania jak: warsztaty literackie, warsztaty dziennikarskie, spotkania z pisarzami i filmowcami, warsztaty animacji oraz warsztaty kulinarne;
Spotkania po drodze, będą to działania w przestrzeni miejskiej zapraszające do poznania lokalnych zasobów, ciekawych ludzi i inspirujących miejsc: cykl warsztatów fotograficznych, czy wystawa plenerowa;
Spotkania w ogrodzie, gdzie pod starą sosną lub lipą, w cieniu cisów i innych krzewów, które przywracają letniskowy charakter miasta weźmiemy udział w koncercie dęciaków i warsztatach plenerowych;
Spotkania przy mikrofonie to działania, których celem jest prezentacja pasji mieszkanek i mieszkańców Sulejówka. W tym bloku znajdą się warsztaty chóralne, koncerty oraz spektakle;
Spotkania w sieci to działania skierowane do najmłodszych. Znajdzie się tu kontynuacja rozpoczętego podczas prologu Bajkowiska, Poranne spotkania z kulturą oraz transmisje z otwarcia i zamknięcia Festiwalu.


Organizatorem przedsięwzięcia jest Miejski Dom Kultury w Sulejówku w partnerstwie z sulejowskimi instytucjami:
• Miasto Sulejówek
• Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
• Miejska Biblioteka Publiczna w Sulejówku
• Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka
• Prywatne Centrum Kultury Sulejówek Miłosna
• Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku
• Prywatna Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. I. J. Paderewskiego w Sulejówku
• Cukiernia Babeczki
• Kino - Teatr Kurtyna
• Ochotnicza Straż Pożarna w Sulejówku
Pełny program wydarzeń jest dostępny na stronie www.festiwalzofiowka.pl.

Festiwal Zofiówka dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji:
Koordynator Festiwalu Zofiówka
Dorota Koral
Telefon: 606 107 332
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Promocja:
Izabela Galaszewska
Telefon: 601 288 660
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.