Spotkanie z filmem i reżyserką filmu dokumentalnego „ Zaufany Piłsudskiego” Jolantą Kessler.

Film został zrealizowany na podstawie znakomitego scenarzysty i dokumentalisty Wincentego Ronisza. Przybliża nam czasy II RP na terenach Ukrainy. Henryk Józewski był odpowiedzialny za działalność polskiego wywiadu na terenach Ukrainy w latach 1918-1920, był oddelegowany przez Marszałka Józefa Piłsudskiego do sprawowania pieczy nad polityką państwa na wschodnich terenach II RP.

Będziemy rozmawiać o realizacji filmu i o tamtym okresie II RP, o którym głównie skupił się autor scenariusza tego filmu jak i wielu innych. Znakomitym filmem Wincentego Ronisza, który polecam do obejrzenia to fabularny dokument „A jednak Polska”.

Prowadząca: Ajka Tarasow
Filmowiec, reżyser, scenograf, kostiumograf. Specjalista d/s edukacji filmowej oraz prezes Europejskiej Fundacji Edukacji Audiowizualnej DISCE.

Gość: Jolanta Kessler-Chojecka
Dziennikarka, reżyser filmów dokumentalnych. W latach 80-tych dziennikarka Radia Wolna Europa. Audycje nadawała pod pseudonimami: Jolanta Skwarczyńska i Maria Bukowska. Pełniła funkcję dyrektora Biura Prasy Zagranicznej PAI oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Była attache d.s. kultury i nauki w Ambasadzie RP w Szwajcarii. Publikowała w polskiej prasie emigracyjnej, w „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym” oraz "Tygodniku Solidarność”. Tematyka jej filmów głównie dotyczy okresu stalinowskiego i działania „Solidarności”.

Termin: 10.06.2021 r., godz. 18:00.
Miejsce: Kino – Teatr Kurtyna

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie dostępne są w biurze MDK od 17.05.2021 r. (pn-pt) w godz. 08:00-16:00.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.