Z reżyserem filmowym i teatralnym, autorem docenianych i nagradzanych kinowych produkcji, m.in. „Nocy Walpurgii”, porozmawiamy o fundamencie teatralnym w pracy filmowca. Marcin Bortkiewicz swoje pierwsze kroki jako twórca stawiał w Teatrze Rondo w Słupsku, ze Słupska zresztą pochodzi. Bortkiewicz ukochał formułę monodramu, w tej konwencji czuł się zawsze mocny, nie tylko jako reżyser, ale również jako aktor. Jego obsypany nagrodami film „Noc Walpurgii”, przyniósł również znaczące wyróżnienia Małgorzacie Zajączkowskiej, odtwórczyni głównej roli w filmie. W Koszalinie, na Festiwalu Młodzi i Film, aktorka otrzymała nagrodę za brawurowe i bezgraniczne oddanie się roli w ramach ryzykownej konwencji. O teatralnym rodowodzie i wpływach monodramu na pracę filmowca porozmawiamy z Marcinem Bortkiewiczem.

Transmisja on-line odbędzie się 02.06.2021 r. o godzinie 9:00

Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy

Marcin Bortkiewicz – urodził się w 1976 roku w Słupsku. Reżyser, dramaturg, scenarzysta, aktor. Debiutował krótkometrażowym dokumentem „Nauczanie początkowe”, wyróżnionym przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Zadebiutował fabułą „Noc Walpurgi”, wyróżnioną wieloma nagrodami na krajowych festiwalach, w tym Nagrodą Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu na Festiwalu Filmowym w Gdyni. „Portret z pamięci” (Drawn From Memory) był zakwalifikowany do konkursu Director’s Fortnight na Festiwalu w Cannes w 2012 roku. Od 1991 jest związany jako aktor, scenarzysta i reżyser teatralny z Ośrodkiem Teatralnym Rondo w Słupsku.

Spotkanie poprowadzi Anna Serdiukow. Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim oraz Gender Studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikuje m.in. w „Zwierciadle” i „Magazynie Filmowym” Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członkini Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP i polskiej sekcji FIPRESCI. Konsultuje scenariusze, m.in. wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą film „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego. Zajmuje się promocją polskiego kina, na stałe współpracuje z firmą Balapolis produkującą m.in. filmy Anki i Wilhelma Sasnali. Przez cztery lata dyrektor artystyczna Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Przez sześć lat rzeczniczka prasowa Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, od zeszłego roku również koordynatorka programowa wydarzenia. Współautorka albumu „Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.