Z niezwykłą aktorką filmową i teatralną, Gabrielą Muskałą, porozmawiamy o tajnikach zawodu i o jej ambicjach reżyserskich. Ta wspaniała artystka łączy prace na deskach teatralnych z aktorstwem filmowym. Czy jej podejście do zawodu zmieniło się przez lata? Czy zauważa, że pozycja i status kobiet w świecie sztuki ulega transformacji? Czy musi walczyć o swoją autonomię i niezależność? Jak wybiera projekty, w których bierze udział? Czy fakt, że zaczęła pisać scenariusze należy traktować jako sygnał, że brakowało jej ról, które rzeczywiście uznawałaby za godne i ambitne? I jak to możliwe, że aż trzykrotnie nie dostała się na aktorstwo? Na te oraz wiele innych pytań odpowie Gabriela Muskała.

Transmisja on-line odbędzie się 03.06.2021 r. o godzinie 9:00

Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy

Gabriela Muskała urodzona w 1969 roku w Kłodzku. Polska aktorka filmowa i teatralna, autorka dramatów i scenariuszy. Absolwentka łódzkiej Szkoły Filmowej. Aktorka związana z teatrami stołecznymi: Powszechnym, Kwadrat, Dramatycznym i Narodowym. Od 1997 roku związana na stałe z łódzkim Teatrem im. S. Jaracza. Wraz z siostrą Moniką Muskałą, wybitną tłumaczką literatury niemieckojęzycznej, tworzy monodramy nagradzane na całym świecie. Film „Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, do którego napisała scenariusz, był pokazywany na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Muskała zagrała w nim główną rolę.

Spotkanie poprowadzi Anna Serdiukow. Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim oraz Gender Studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikuje m.in. w „Zwierciadle” i „Magazynie Filmowym” Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członkini Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP i polskiej sekcji FIPRESCI. Konsultuje scenariusze, m.in. wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą film „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego. Zajmuje się promocją polskiego kina, na stałe współpracuje z firmą Balapolis produkującą m.in. filmy Anki i Wilhelma Sasnali. Przez cztery lata dyrektor artystyczna Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Przez sześć lat rzeczniczka prasowa Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, od zeszłego roku również koordynatorka programowa wydarzenia. Współautorka albumu „Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.