Urodzona w Łodzi reżyserka filmowa i scenarzystka opowie o swoim autorskim kinie, filmowych przyjaźniach i portretowaniu dzieci na ekranie. Ale z Dorotą porozmawiamy również o jej filmowych początkach – o jej mamie Jadwidze Kędzierzawskiej, o studiach filmowych w Moskwie, a dopiero później w Łodzi, o jej flagowych filmach, które na zawsze zmieniły pejzaż kinematografii w Polsce: „Wrony” (1994), „Nic” (1998), „Jestem” (2005), „Jutro będzie lepiej” (2010). Nikt tak jak ona nie umie uchwycić wrażliwości małego człowieka na ekranie i opowiadać historii z perspektywy dziecka. Jej przyjaźń, współpraca i czułość względem wielkiej aktorki Danuty Szaflarskiej zaowocowała niezwykłym filmem „Pora umierać” (2007). Taka właśnie jest Dorota Kędzierzawska – jako człowiek i jako reżyser – empatyczna  i świadoma podmiotowości swoich bohaterów bez względu na ich wiek czy status.

W czasach, gdy reżyserzy coraz częściej sięgają po wzorce kina amerykańskiego, ona robi filmy wyciszone, pełne bólu i refleksji nad osamotnieniem człowieka. Daje głos tym, którzy go nie mają.

 

Transmisja wydarzenia: 08.06.2021 r., godz. 9:00

Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy 

Dorota Kędzierzawska – reżyserka i scenarzystka. Na planach filmowych od dzieciństwa. Studiowała w Szkole Filmowej w Łodzi, na Uniwersytecie Łódzkim oraz na Wydziale Reżyserii WGiK w Moskwie. Jej etiuda szkolna „Jajko" (1982) walczyła o studenckiego Oscara. Laureatka wielu indywidualnych statuetek, w tym Złotego Aleksandra za osiągnięcia życiowe na festiwalu w Salonikach. Autorka licznie nagradzanych filmów: „Diabły, diabły" (1991), „Wrony" (1994), „Nic" (1998), „Jestem" (2005), „Pora umierać" (2007), „Jutro będzie lepiej" (2010), czy „Inny świat" (2012). Jej kino łączy w sobie poetycką wrażliwość z czujną społeczną obserwacją, ale i humorem. Zawsze jest blisko człowieka. Zawsze jest niezwykle wizualnie prowadzone. W 2011 roku zainicjowała projekt Polska Światłoczuła, promujący polskie kino wśród mieszkańców małych miejscowości z utrudnionym dostępem do kultury.

Spotkanie poprowadzi Anna Serdiukow. Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim oraz Gender Studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikuje m.in. w „Zwierciadle” i „Magazynie Filmowym” Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członkini Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP i polskiej sekcji FIPRESCI. Konsultuje scenariusze, m.in. wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą film „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego. Zajmuje się promocją polskiego kina, na stałe współpracuje z firmą Balapolis produkującą m.in. filmy Anki i Wilhelma Sasnali. Przez cztery lata dyrektor artystyczna Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Przez sześć lat rzeczniczka prasowa Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, od zeszłego roku również koordynatorka programowa wydarzenia. Współautorka albumu „Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy