Festiwal "Zofiówka" to cykl wydarzeń kulturalnych zainspirowanych aktywną, społeczną postawą Zofii Moraczewskiej - mieszkanki Sulejówka z pierwszej połowy XX wieku. Festiwal ma charakter międzypokoleniowy, jego celem jest budowanie lokalnych więzi społecznych i sąsiedzkich.

W 2020 r. zrealizowany został prolog festiwalu, na który MDK otrzymał wsparcie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu “Kultura w sieci” w wysokości 61000 zł. Pierwsza edycja była odpowiedzią na przerwane relacje i brak możliwości uczestnictwa w kulturze w formach sprzed pandemii.  Jako organizatorzy staraliśmy się wykorzystać możliwości internetu, zapraszaliśmy mieszkańców i mieszkanki Sulejówka, ale też wszystkich innych zainteresowanych, na wirtualne spacery, do wspólnych audycji radiowych i nagrań bajek dla dzieci, zachęcaliśmy do twórczej aktywności wokół archiwalnych zdjęć, a nawet do wspólnego tworzenia filmu dokumentalnego "Oda do swobody". 

Kim była Zofia Moraczewska? 

Zofia Moraczewska działaczka społeczna, posłanka na Sejm, twórczyni jednej z największych w II Rzeczypospolitej organizacji kobiecych z programem społecznym, edukacyjnym i kulturalnym, który propagowała również w Sulejówku, pozostaje w cieniu męża- premiera. Była inicjatorką wielu kulturalnych wydarzeń, które pozwalały mieszkańcom Sulejówka spotykać się, świętować i tworzyć nowoczesne, wspierające się sąsiedztwo.


Wydarzenia Festiwalu Zofiówka 2020: 

Radiowe spacery 
Cykl  słuchowisk adresowany do młodszych i starszych słuchaczy. Każde to osobista opowieść o dzieciństwie i codziennych chwilach zapisanych w pamięci autorów, mieszkańców Sulejówka, naszych sąsiadów. To nie tylko historie rodzinne, ale też opowieści interesujące przyjaciół i znajomych, którymi ich narratorzy chcą podzielić się w formie audycji radiowych dla całej rodziny.

Kultura po sąsiedzku
Cykl spotkań w eterze  z ciekawymi ludźmi, którzy mieszkają obok nas. Pisarzem, rzeźbiarzem, muzykiem, filozofem i innymi osobami, które potrafią zaciekawić, zainspirować, a także wesprzeć w chwilach przewartościowywania spraw fundamentalnych. 

Zaproś nas na spacer!
Mieszkanki i mieszkańcy Sulejówka uwielbiają spacery i pobliskie lasy. Odwiedzają je w pojedynkę, z rodziną, w grupie. Czego doświadczają? Dokąd docierają? W ramach wirtualnych spacerów  udostępnialiśmy krótkie reportaże fotograficzne naszych sąsiadek i sąsiadów, które pozwoliły odkryć niecodzienne zakamarki Sulejówka oraz lepiej się poznać. W ten sposób stworzyliśmy nową mapę naszej okolicy.

Foto opowieść dla Ciebie
Raz w tygodniu udostępnialiśmy jedno zdjęcie z Archiwum Społecznego Sulejówka, stworzonego przez mieszkańców miasta. Niektóre zdjęcia miały sto lat, inne mniej. Za każdym kryły się wspomnienia, relacje, emocje… Widzowie mogli dopisywać komentarze do zdjęć, a historie zostały zamieszczone pod zdjęciem. Ze wszystkich zdjęć i opisów powstała galeria łącząca zatrzymane kadry z wyobrażonymi opowieściami.

Oda do swobody
To krótkometrażowy film dokumentalny zrealizowany wspólnie z mieszkańcami w czasie epidemii koronawirusa - zapis myśli i działań, problemów i nadziei mieszkańców Sulejówka należących do różnych pokoleń w czasie, kiedy ograniczenia pandemiczne powiększają swoje terytorium, wykluczając kolejne prawa obywatelskie, przyzwyczajenia, relacje, plany czy nawyki.

Teatralna galeria
Wirtualna galeria teatralna wykorzysta zdjęcia wykonane przez Annę Żegocką w trakcie przygotowań i spektakli sztuki „Czekoladki” autorstwa Bożeny Kupis-Kucharskiej, zrealizowanych w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku, w których wystąpili mieszkańcy Sulejówka.

Bajkowisko
Radiowa propozycja dla najmłodszych. Wspólnie wybrane bajki zamienione w mini słuchowiska dla dzieci. 

W 2021 roku Miejski Dom Kultury w Sulejówku decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzymał dofinansowanie w wysokości 95000 zł i 80000 zł na dwie kolejne edycje Festiwalu "Zofiówka". Dotacja pochodzić będzie z programu "Edukacja kulturalna" prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Łączny koszt realizacji przedsięwzięcia wyniesie 211000 zł wraz w wkładem własnym, jest to największy realizowany przez Miejski Dom Kultury projekt.

Festiwal Zofiówka zaprosimy Was na początku czerwca, będzie miał on charakter hybrydowy, co oznacza, że wydarzenia będą transmitowane on-line, ale również zaprosimy na nie widownię! Program festiwalu będzie składał się z następujących bloków:

Spotkania przy stole, gdzie znajdą się takie działania jak: warsztaty literackie, warsztaty dziennikarskie, spotkania z pisarzami i filmowcami, warsztaty animacji oraz warsztaty kulinarne;

Spotkania po drodze, będą to działania w przestrzeni miejskiej zapraszające do poznania lokalnych zasobów, ciekawych ludzi i inspirujących miejsc: cykl warsztatów fotograficznych, czy wystawa plenerowa;

Spotkania w ogrodzie, gdzie pod starą sosną lub lipą, w cieniu cisów i innych krzewów, które przywracają letniskowy charakter miasta weźmiemy udział w koncercie dęciaków i warsztatach plenerowych;

Spotkania przy mikrofonie to działania, których celem jest prezentacja pasji mieszkanek i mieszkańców Sulejówka. W tym bloku znajdą się warsztaty chóralne, koncerty oraz spektakle teatralne;

Spotkania w sieci to działania skierowane do najmłodszych. Znajdzie się tu kontynuacja rozpoczętego podczas prologu Bajkowiska, Poranne spotkania z kulturą i transmisje z otwarcia i zamknięcia Festiwalu.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Festiwalu: www.festiwalzofiowka.pl