Szanowni Państwo,

Z przyczyn niezależnych wernisaż wystawy "Skojarzenia" Malwiny Pyrzanowskiej został przeniesiony na nowy termin. O szczegółach będziemy informować.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

***

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarski Malwiny Pyrzanowskiej, 20 stycznia o godzinie 19:00.


SKOJARZENIA


Taki tytuł nosi wystawa, ponieważ w tych pracach każdy może dostrzec coś innego. Obrazy są abstrakcyjne, jednak poruszają wyobraźnię. Wywołują skojarzenia i emocje. Bardzo różnorodne. Jakby rezonują z odbiorcą. 

Ujrzymy obrazy, które zdecydowanie bardziej są poezją niż prozą. Opowiadają jakąś historię, stwarzają nastrój, ale jest on niedopowiedziany. Są pełne, tajemniczych zakamarków, które odkrywa się z czasem. W myśl słów Mark Rothko sprytniej jest nie powiedzieć wszystkiego.

Prace powstały w latach 2016-2023 w technice własnej. W dużej mierze olejnej, jednak użycie również farb akrylowych daje efekt różnorodności struktury. 


MALWINA PYRZANOWSKA O SOBIE

Malarstwo towarzyszyło mi od urodzenia, ponieważ mój ojciec również jest malarzem. Na studia wyjechałam do Poznania, żeby znaleźć swoją własną, artystyczną drogę. Spotkanie profesora Piotra C. Kowalskiego otworzyło mnie na eksperymenty, poszukiwania, zrozumiałam, że proces twórczy może być przygodą, a nawet zabawą. Wyrosłam na malarstwie realistycznym, ale zawsze ciągnęło mnie do abstrakcji. Po latach doceniłam również rzetelny warsztat mojego taty. Zrozumiałam, że w malarstwie istnieją pewne żelazne zasady, dzięki którym ta "zabawa" przynosi zamierzony efekt. Figuracja nie różni się na tym polu od abstrakcji.

Rzetelna znajomość zasad kompozycji, świadomość plastyczna, są to wartości nie do pominięcia. W swojej twórczości pozwalam sobie na radość z procesu twórczego. W trakcie malowania dużo śpiewam albo słucham w kółko jednej płyty. I tak na przykład jeden obraz kojarzy mi się z Debussym, a inny z Dawidem Podsiadłem(?) chyba tak się odmienia..

Ale potem przychodzi też moment korekty, poprawiania błędów. Intelektualnej analizy. Ktoś kiedyś powiedział, że najlepsze rzeczy powstają w bólach. Coś w tym jest. Żeby obraz był naprawdę dobry, proces twórczy nierzadko jest nieznośnie niekomfortowy. Kolory zgrzytają, barwy na palecie nie chcą trafić w ten jeden właściwy ton. Ale potem po wielu dniach czy tygodniach kompozycja zaczyna się dopełniać, układać, wyłania się z niej harmonia. Kiedy przychodzi koniec, uczucie jest nie do porównania z czymkolwiek. Mieszanka dumy, wzruszenia i niedowierzania. Wielkie emocje.

Sztuka jest dla mnie językiem. Jeśli ma swoją siłę nie wymaga dopowiedzeń.

TERMIN: 20 stycznia 2024 r.
MIEJSCE: Miejski Dom Kultury w Sulejówku, ul. Bogusławskiego 14


Świętujmy razem! Zapraszamy na …

W imieniu Burmistrza Miasta Sulejówek Arkadiusza Śliwy oraz Przewodniczącego Rady Miasta Sulejówek D...

Zofiówka wystartowała w rytmie swin…

W domowej, przyjaznej atmosferze, w klimacie inspirujących sąsiedzkich rozmów oraz ciepłych, odprę...

Sąsiedzkie kulturalne pogaduchy. Wp…

Fot. Anna Nowak Bez blichtru, bez sztuczności, w przyjazne, otwartej atmosferze...O wszystkim co wa...

Operowa afera wraca na Wielki Ekran…

  Dobra opowieść, która mimo upływu lat, a nawet wieków, cały czas bawi i wzrusza!Moc pasji i tal...

Casting do Miejskiej Grupy Teatraln…

Szanowni Państwo, Miejska Grupa Teatralna w sierpniu 2025 roku pokaże premierowo spektakl pt. „5xkob...

Dreptak pełen uśmiechu. Świetne emo…

Spektaklem komediowym A to - Dreptak właśnie! wkroczyliśmy w wir kulturalnych zofiówkowych wydarze...

"U Zofii na imieninach" -…

Fot. Anna Nowak W zofiówkowym klimacie twórczej różnorodności, gdy słowo, muzyka, spotkały się ze s...

Poszukujemy kandydatki/kandydata do…

Ogłaszamy konkurs na stanowisko ds. administracji. Poszukujemy osoby chętnej do pracy w sekretariaci...

DKF inny niż poprzednie! Zapraszamy…

To będzie DKF inny, niż dotychczasowe! W historię Petera trudno uwierzyć! Bo kto może sobie wyobr...

Czas na pogodne brzmienia! Zaprasza…

Kadr z koncertu "Zamigotał świat", fot. Anna Nowak Zapraszamy ciepło na wiosenne zakończenie sezonu...

Festiwal Zofiówka 2025 już bliziutk…

Z wielką radością ogłaszamy V, jubileuszową edycję Festiwalu „Zofiówka”! To wyjątkowe wydarzenie na ...

UWAGA Planszówkowicze! Planszówkowy…

Drodzy planszówkowi Przyjaciele!Z przyczyn losowych majowe spotkanie odbędzie się w nowym terminie...

Różnorodność inspiracji, pasji, tal…

Ceramika, malarstwo, rysunek, projekty graficzne, bogactwo prac manualnych oraz ocean pasji twórcz...

Emocje do samego końca! Dziękujemy …

Już wszystko jasne! Ostatni turniej rozgrywek miejskiej Ligi Szachowej 2024/2025 był prawdziwie go...

Doceniajmy Seniorów! "Skok w b…

Kochajmy, szanujmy, doceniajmy naszych Seniorów! Są nieocenionym źródłem dobra, serdecznym wsparci...

"Czerwone gitary" pełne p…

Już w najbliższy czwartek wraca spektakl:SKOK W BOK24 kwietnia o 17:00<<< INFO >>&g...

Świąt pełnych odpoczynku i twórczyc…

Życzymy Wam ciepło i wiosennie, błogosławionych, pełnych radosnego spokoju Świąt Wielkiej Nocy!Aby w...

Wyobraźnia muzyczna maluje świat! A…

  Muzykę i obraz od wieków łączy wielka przyjaźń, rozwijająca się w niezmierzonym świecie wyobraź...

"Minghun". Projekcja film…

Już 23 kwietnia o godzinie 19:00 kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego! Zapraszamy serdec...

Finał Ligi Szachowej u Piłsudskiego…

Szachy Marszałka, z zasobów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wyeksponowane podczas Memoriał...

Daj się porwać przygodzie w Kurtyni…

Ujęcie ze spektaklu Skok w bok podczas Festiwalu Zofiówka 2024, fot. Anna Nowak.Halo, halo! To por...

Akord Wielkiego Ekranu. Świetna prz…

  Everybody Needs Somebody to Love. Tym przebojem z nieśmiertelnego filmu The Blues Brothers rozp...

Chór Kameralny Miasta Sulejówek w p…

  Niedzielne popołudnie było czasem prawdziwego odpoczynku dla duszy. Jednocześnie też spotkaniem...

"Dziewczyna z igłą". Poru…

Marcowy Dyskusyjny Klub Filmowy był spotkaniem z nagrodzonym niedawno jedenastoma Orłami(nagroda P...

Harfa kryształowa i nie tylko! Kąpi…

Nowiutkie misy pełne zjawiskowych brzmień już czekają na Was!Ponadto harfa kryształowa i inne krys...

jeszcze miejsca na zajęcia – moż…

Jeśli od dawna myślisz, żeby spróbować czegoś nowego – to idealny moment!   Mamy wolne miejsca na ...

Piękno muzyki, odprężenie dla ducha…

W najbliższą niedzielę 6 kwietnia o godzinie 13:30, zapraszamy serdecznie do Kościoła Parafia Przemi...

Wiosenne brzmienia Wielkiego Ekranu…

Już za tydzień wiosenna, pełna dobrej energii, filmowa przygoda z Miejską Orkiestrą Dętą Akord! ...

Cross przez 10 wieków muzyki. Od Śr…

10 wieków historii człowieka. Jak objąć myślą tak rozległy w czasie i przestrzeni okres dziejów lu...

O niezmierzonej pasji artystycznej…

  Opowieść o pełnej przygód artystycznej wędrówce z Lublina, przez Łódź do Sulejówka. O studiach ...