Każdy z DKF-ów jest wyjątkowy, tak jak wyjątkowa jest historia pisana na Wielkim Ekranie. W środę 31 stycznia o 19:00, będziemy mieli okazję do szczególnego spotkania, zarówno ze względu na tematykę, jeszcze nie poruszaną podczas naszych filmowych wieczorów, jak też szczególnych gości.


O wciąż silnie rozbrzmiewających echach Powstania Styczniowego opowiedzą Magdalena Juszczyk - reżyserka filmu dokumentalnego 1863 Za wolność naszą i waszą, który w środowy wieczór ujrzymy na ekranie Kina "Kurtyna" oraz Piotr Dmitrowicz - dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.


Więcej informacji o styczniowym DKF znajdziecie <TUTAJ>.

Zapraszamy ciepło na otwarte, filmowe spotkanie
oraz do poznania gości specjalnych wydarzenia i ich ciekawej działalności!


Niebo nad stepem


Z tym Duetem gości mamy przyjemność spotkać się po raz kolejny. We wrześniu podczas obchodów Światowego Dnia Sybiraka oglądaliśmy przejmujące filmy "REMEDIUM" oraz "Muszę za nimi jechać", autorstwa Magdaleny Juszczyk oraz fotografie jej autorstwa w cyklu "Niebo nad stepem". Obrazy będące owocem intensywnych badań nad losami polskich zesłańców, ich żyjących potomków. A także mające na celu ukazanie bogactwa kultury, meandrów życia kazachskiej społeczności, która dziś opiekuje się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci, a jej przodkowie przyjmowali polskich zesłańców w swoich jurtach.


Człowiek żyjący w historii. Historia żyjąca w człowieku


W sercu opowieści płynącej z działalności naukowej i twórczej Magdaleny Juszczyk oraz Piotra Dmitrowicza jest człowiek. Człowiek, który był świadkiem historii, a jego losy nasi goście starają się wyraźnie zarysować w zbiorowej mozaice losów całej społeczności. A także ten czlowiek, który żyje dziś i w którego pamięci dawna historia ożywa, podczas gdy on sam tworzy już kolejny rozdział odwiecznej opowieści. Bohaterami tych narracji są również niemi świadkowie historii - miejsca, w których będąc możemy się przenieść mocą wyobraźni do przeszłości.


DKF w świecie Powstania Styczniowego


31 stycznia, za sprawą gości DKF-u, pojawi się obraz ukazujący miejsca związane z losami Powstańców Styczniowych. A także poznamy historię osób dzięki którym pamięć o tych miejscach oraz o przeszłości jest nadal żywa.




Zapraszamy serdecznie razem z naszymi Gośćmi!



Magdalena Juszczyk



Fotografka, reżyserka filmowa. Urodzona w Słupsku, obecnie mieszka w Warszawie. Absolwentka prawa, radca prawny i rzecznik patentowy. Studiowała reportaż na studiach podyplomowych z zakresu dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W 2015 r. uczestniczyła w polsko - norweskich warsztatach dokumentalnych w Oslo. Od 2016 roku jest członkiem Stowarzyszenia Filmowego Filmforum mającego siedzibę w Warszawie którego misją jest edukacja twórców i odbiorców sztuki filmowej i działania na rzecz rozwoju branży filmowej. W latach 2018-2020 uczestniczyła w wymianie dokumentalnej z polsko-francuską Akademią Filmową Kinographe. W 2022 r. rozpoczęła naukę w Szkole Historycznego Dokumentu Filmowego w Instytucie Badań Literackich PAN i Centrum Kompetencji Cyfrowych UW Polskiej Akademii Nauk. 

Pasjonatka żeglarstwa, filmu, fotografii, historii i muzyki. W swoim twórczym dorobku ma dwie indywidualne wystawy fotograficzne i kilka wspólnych z innymi artystami. Jej filmy dokumentalne były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Los Angeles, Kijowie, Pekinie, Tulum, Katmandu, Singapurze, Stambule i wielu  innych. W swoich filmach stara się ukazywać kondycję człowieka w zmieniającym się świecie, spoglądając przez pryzmat historii i jej  wpływu na losy pokoleń. Obecnie pracuje nad projektami dokumentującymi ślady Polaków na Wschodzie.

Piotr Dmitrowicz



Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z wykształcenia jest historykiem. Ukończył również studia dziennikarskie. Pracował między innymi jako nauczyciel historii w XXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Warszawie oraz Szkole Podstawowej „Żagle”, Gimnazjum i Liceum Stowarzyszenia „Sternik”. Tworzył i koordynował kanał tematyczny polskieradio.pl/Historia, współpracował z TV Republika, Radiem Wnet oraz Polskim Radiem Bis. Publikował na łamach: Do Rzeczy, Historia do Rzeczy, Bitwy Tytanów (dwumiesięcznik Do Rzeczy i Historia do Rzeczy), W Sieci Historia, Kurier Wnet, Gazeta Polska Codziennie, Gazeta Polska, Nowe Państwo, portal niezależna.pl, portal telewizjarepublika.pl, portal wnet.fm.

Jest gospodarzem cyklicznej audycji „Klub Trójki” w Programie Trzecim Polskiego Radia. W kręgu jego zainteresowań szczególne miejsce zajmuje historia najnowsza, problemy współczesnego świata, głównie Europy Środkowo – Wschodniej, kultura i historia dawnych Kresów Wschodnich.

 

Kosmiczna podróż z "Małym Księ…

 Podróż, w której dźwięk staje się drogą, a wyobraźnia kosmosem. Mały Książę oczarowuje i inspiruje...

Kino Kurtyna: Koncert Jana Kondraka

Nasz partner: Kino-Teatr Kurtyna w Sulejówku serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert:     Jan Ko...

Spotkanie z pięknem muzyki pasyjnej…

Nadchodzi piękne wydarzanie artystyczne, będące poruszającym przykładem wielowiekowych więzi Sztuki ...

4 Turniej Ligi Szachowej za nami! D…

  Za nami kolejny dzień pełen sportowych wrażeń, w którym z każdą rozegraną partią poprzeczka szł...

Z aparatem w dłoni przez zimowe zak…

  Zimowy spacer z aparatem w dłoni to doskonały sposób na połączenie pasji do fotografii z obcowa...

Zwiastun filmu "Caravaggio: Na…

  Marcowy Dyskusyjny Klub Filmowy zaprosi nas w świat sztuki, tajemnicy i pasji odkrywania prawdy. ...

"Ale to już było"... I ni…

"Do łezki, łezka..." - to już 10 lat, gdy swoją pasją aktorską i magią teatralnych przygód dzieli ...

W górskim schronisku, pod gwiazdami…

Przenieść się w góry, aby zobaczyć zachód słońca nad Połoninami, zgromadzić się pod gwiazdami wokó...

W rytmie tanga i południowej pasji …

  Świat południowej namiętności, romantycznych uniesień, dramatycznych przeżyć i słonecznej radoś...

"Januszek idzie na dyskotekę…

   Kultowy spektakl w reżyserii Barbary Gutaj-Monowid ponownie zagości na scenie Miejskiego Domu ...

"Kochajmy Las, a Las ukocha Na…

Kochajmy Las, a Las ukocha Nas! Groszek i Wielki Las - koncert teatralizowany 8 i 15 lutego scena ...

Oglądaj przygodę w Wielkim Lesie w …

Zapraszamy do obejrzenia koncertu teatralizowanego "Kochajmy las, a las ukocha nas. Groszek i Wiel...

Poczuj magię lasu bez wychodzenia z…

Dziękujemy bardzo ciepło za tak wielkie zainteresowanie przygodami Groszka! Mamy niespodziankę dl...

Rozliczając PIT w Sulejówku wspiera…

To się opłaca!!!    Gdy rozliczasz podatek dochodowy zgodnie z miejscem zamieszkania - czyli w Sul...

"Kolorowy Las". W krainie…

Z pokrytego białą warstwą śniegu Sulejówka wprost do Kolorowego Lasu!   Za nami wernisaż Kamili T...

Luty w MDK Sulejówek – znajdź coś d…

  Luty to idealny moment, żeby dołączyć do zajęć w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku!  Jeśli po...

Podróż do krainy serdeczności. …

Scena Po prostu gramy teatralną Lokomotywą wyruszyła w kolejną piękną podróż!  Aktorzy prowadzeni...

Świąteczny czar i karnawałowa radoś…

Nowa Przewodniczka przez Krainy Brzmień,Nowy repertuar, Ta sama muzyczna pasja, energia i radość!M...

"Ło Matko! Ale świetny wieczór…

ŁO MATKO! To powiedzenie może brzmi groteskowo, ale nieraz bardzo prawdziwie oddaje emocje. Wyrażan...

Karta Mieszkańca Sulejówka – korzyś…

  Sulejówek to miasto, w którym naprawdę sporo się dzieje – kulturalnie, sportowo i społecznie. ...

Pierwsze kroki w świecie smaków: Ro…

  Nasz Dom Kultury w Sulejówku zaprasza na spotkanie skierowane do rodziców niemowląt i wszystkic...

Walentynki pełne pasji – Emil Ławec…

Czy muzyka może pachnieć argentyńską nocą i smakować jak słońce Italii? Przekonajcie się sami po...

Odkryjcie świat dźwięku z Magdaleną…

  A gdyby tak na chwilę wyciszyć świat i usłyszeć tylko siebie?   Zapraszamy na wielowymiarowe ...

Wyrusz z nami w niezwykłą muzyczną …

  Czy jesteście gotowi na niezwykłą podróż w kosmos?  Zapraszamy serdecznie dzieci oraz ich opieku...

"Cinema Paradiso" - magia…

Magia filmu rozpalająca dziecięcą pasję.Czarujący klimat małomiasteczkowego kina.Piękna historia, ...

Aktualne wyniki Ligi Szachowej - po…

Zapraszamy do uczestnictwa w czwartym turnieju Ligi Szachowej, który odbędzie się 21 lutego 2026 r...

Luty w Miejskim Domu Kultury - spra…

   Luty w Miejskim Domu Kultury zapowiada się jako miesiąc wielkich emocji, artystycznych odkryć ...

Las pełen dźwięków - poznajcie arty…

Kochajmy Las a Las ukocha Nas Groszek i Wielki Las - koncert teatralizowany - premiera już tuż tuż...

Zanurz się w Kolorowym Lesie Kamili…

Zapraszamy na wernisaż prac Kamili Trochimiak – artystki z Sulejówka, od lat współtworzącej artyst...

Jubileusz Sceny "Po Prostu gra…

Rozpoczął się jubileuszowy, 10 rok Sceny Teatralnej Po prostu gramy! Teatralna przygoda zespołu r...