Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarski Malwiny Pyrzanowskiej, 7-go września o godzinie 20:00.


SKOJARZENIA


Taki tytuł nosi wystawa, ponieważ w tych pracach każdy może dostrzec coś innego. Obrazy są abstrakcyjne, jednak poruszają wyobraźnię. Wywołują skojarzenia i emocje. Bardzo różnorodne. Jakby rezonują z odbiorcą.

Ujrzymy obrazy, które zdecydowanie bardziej są poezją niż prozą. Opowiadają jakąś historię, stwarzają nastrój, ale jest on niedopowiedziany. Są pełne, tajemniczych zakamarków, które odkrywa się z czasem. W myśl słów Marka Rothko sprytniej jest nie powiedzieć wszystkiego.

Prace powstały w latach 2016-2023 w technice własnej. W dużej mierze olejnej, jednak użycie również farb akrylowych daje efekt różnorodności struktury.


MALWINA PYRZANOWSKA O SOBIE


Malarstwo towarzyszyło mi od urodzenia, ponieważ mój ojciec również jest malarzem. Na studia wyjechałam do Poznania, żeby znaleźć swoją własną, artystyczną drogę. Spotkanie profesora Piotra C. Kowalskiego otworzyło mnie na eksperymenty, poszukiwania, zrozumiałam, że proces twórczy może być przygodą, a nawet zabawą. Wyrosłam na malarstwie realistycznym, ale zawsze ciągnęło mnie do abstrakcji. Po latach doceniłam również rzetelny warsztat mojego taty. Zrozumiałam, że w malarstwie istnieją pewne żelazne zasady, dzięki którym ta "zabawa" przynosi zamierzony efekt. Figuracja nie różni się na tym polu od abstrakcji.

Rzetelna znajomość zasad kompozycji, świadomość plastyczna, są to wartości nie do pominięcia. W swojej twórczości pozwalam sobie na radość z procesu twórczego. W trakcie malowania dużo śpiewam albo słucham w kółko jednej płyty. I tak na przykład jeden obraz kojarzy mi się z Debussy'm, a inny z Dawidem Podsiadło.

Ale potem przychodzi też moment korekty, poprawiania błędów. Intelektualnej analizy. Ktoś kiedyś powiedział, że najlepsze rzeczy powstają w bólach. Coś w tym jest. Żeby obraz był naprawdę dobry, proces twórczy nierzadko jest nieznośnie niekomfortowy. Kolory zgrzytają, barwy na palecie nie chcą trafić w ten jeden właściwy ton. Ale potem po wielu dniach czy tygodniach kompozycja zaczyna się dopełniać, układać, wyłania się z niej harmonia. Kiedy przychodzi koniec, uczucie jest nie do porównania z czymkolwiek. Mieszanka dumy, wzruszenia i niedowierzania. Wielkie emocje.

Sztuka jest dla mnie językiem. Jeśli ma swoją siłę nie wymaga dopowiedzeń.

TERMIN: 7 września 2024 r., godz. 20:00
MIEJSCE: Miejski Dom Kultury w Sulejówku, ul. Bogusławskiego 14

WSTĘP WOLNY

"Kolorowy Las". W krainie…

Z pokrytego białą warstwą śniegu Sulejówka wprost do Kolorowego Lasu!   Za nami wernisaż Kamili T...

Luty w MDK Sulejówek – znajdź coś d…

  Luty to idealny moment, żeby dołączyć do zajęć w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku!  Jeśli po...

Podróż do krainy serdeczności. …

Scena Po prostu gramy teatralną Lokomotywą wyruszyła w kolejną piękną podróż!  Aktorzy prowadzeni...

Świąteczny czar i karnawałowa radoś…

Nowa Przewodniczka przez Krainy Brzmień,Nowy repertuar, Ta sama muzyczna pasja, energia i radość!M...

"Ło Matko! Ale świetny wieczór…

ŁO MATKO! To powiedzenie może brzmi groteskowo, ale nieraz bardzo prawdziwie oddaje emocje. Wyrażan...

Karta Mieszkańca Sulejówka – korzyś…

  Sulejówek to miasto, w którym naprawdę sporo się dzieje – kulturalnie, sportowo i społecznie. ...

Odkryjcie świat dźwięku z Magdaleną…

  A gdyby tak na chwilę wyciszyć świat i usłyszeć tylko siebie?   Zapraszamy na wielowymiarowe ...

Wyrusz z nami w niezwykłą muzyczną …

  Czy jesteście gotowi na niezwykłą podróż w kosmos?  Zapraszamy serdecznie dzieci oraz ich opieku...

"Cinema Paradiso" - magia…

Magia filmu rozpalająca dziecięcą pasję.Czarujący klimat małomiasteczkowego kina.Piękna historia, ...

Aktualne wyniki Ligi Szachowej - po…

Zapraszamy do uczestnictwa w czwartym turnieju Ligi Szachowej, który odbędzie się 21 lutego 2026 r...

Luty w Miejskim Domu Kultury - spra…

   Luty w Miejskim Domu Kultury zapowiada się jako miesiąc wielkich emocji, artystycznych odkryć ...

Las pełen dźwięków - poznajcie arty…

Kochajmy Las a Las ukocha Nas Groszek i Wielki Las - koncert teatralizowany - premiera już tuż tuż...

Zanurz się w Kolorowym Lesie Kamili…

Zapraszamy na wernisaż prac Kamili Trochimiak – artystki z Sulejówka, od lat współtworzącej artyst...

Jubileusz Sceny "Po Prostu gra…

Rozpoczął się jubileuszowy, 10 rok Sceny Teatralnej Po prostu gramy! Teatralna przygoda zespołu r...

Poetycko-muzyczny "Karmazyn…

Z artystyczną wizytą do kulturalnego Halinowa przybył kulturalny Sulejówek. W pięknym i przytulnym...

Za kulisami Wielkiego Lasu - tu rod…

Zaglądamy za kulisy koncertu przygotowywanego dla Was w ramach projektu "Kochajmy las, a las ukoch...

"Akord" i ChKMS z muzyczn…

Koncert jakiego dawno nie było! Chór Kameralny Miasta Sulejówek oraz Powiatowa Orkiestra Dęta "Akord...

"Dobra pamięć" i uroczy w…

Czar wspomnień, a jednocześnie sceniczna magia tworzenia czegoś nowego...W przytulnej przestrzeni ...

Daj się porwać rytmowi! Zapraszamy …

 Wieczór Taneczny dla DorosłychChwila tylko dla Was, muzyka i wspólny taniecMiejski Dom Kultury w ...

Zwiastun filmu "Droga do Vermi…

 Styczniowy Dyskusyjny Klub Filmowy zabierze nas w podróż przez miłość, tajemnice i decyzje, które...

Kosmiczna promocja na muzyczną …

  Czy jesteście gotowi na niezwykłą podróż w kosmos z Małym Księciem? Zapraszamy dzieci (w wieku ...

"Breakout" wiecznie żywy…

Legendarne brzmienia, niezapomniane teksty! W sobotni wieczór nasz zakątek opanował klimat muzyki...

Z Pauliną Szewczyk Sulej w krainie …

Zapraszamy serdecznie zarówno początkujących, jak też średnio zaawansowanych Miłośników tkactwa!Już ...

Od ABBY po kolędy – styczniowy week…

        Styczeń z Miejskim Domem Kultury  zapowiada się wyjątkowo muzycznie!   W połowie mies...

"Rezonanse". Na fali arty…

Nowy Rok artystycznych wydarzeń rozpoczęliśmy od wernisażu wyjątkowej wystawy:REZONANSEprace malar...

Gordonki – muzyka, która mówi już o…

  Czy muzyka może wspierać rozwój dziecka już od pierwszych miesięcy życia?   Zdecydowanie tak...

Czar świątecznych brzmień. Manufakt…

W miły, grudniowy, sobotni wieczór zagościły do nas Anioły, za sprawą artystki z Sulejówka - Dorot...

Anioły są wśród nas. Wernisaż wysta…

Mieliśmy wielką radość i zaszczyt gościć w naszym zakątku wiele pięknych oraz ubogacających wystaw...