Obsada opery Domenico Cimarosy „Potajemne małżeństwo":
Adaptacja, reżyseria, choreografia
Carolina
Barbara Gutaj-Monowid
sopran
Laureatka wielu nagród, między innymi wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ferruccio Tagliaviniego w Deutschlandsbergu w Austrii, Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy debiut”, Medalu Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego. Do dzisiaj związana jako solistka z poznańskim Teatrem Wielkim.
Aktorstwem i reżyserią zainteresowała się pod wpływem Mistrzów, z którymi dane jej było pracować od debiutu jako Małgorzata w „Fauście” w reżyserii Adama Hanuszkie-wicza, po pracę z Grzegorzem Jarzyną, Mariuszem Trelińskim, Martą Meszaros, Andrzejem Strzeleckim i wieloma innymi wybitnymi reżyserami. Pisze scenariusze i reżyseruje spektakle muzyczne od małych komediowych form po musical o Józefie Piłsudskim „Czekając na Marszałka”
z udziałem 50 wykonawców, w tym dzieci i młodzieży napisany na zamówienie Urzędu Miasta w Sulejówku i wystawiony 13 czerwca 2023 roku. Z rodzicami dzieci z Przedszkola im. A. Piłsudskiej w Sulejówku jako reżyser i współtwórca scenariusza wystawiła sztukę „Książę i dziewięć Księżniczek, czyli casting na królewską małżonkę”, zarażając ich pasją do gry aktorskiej. W Miejskim Domu Kultury zaraża młodzież miłością do teatru. W 2024 roku zrealizowali wspólnie lekko zwariowaną sztuką Sebastiana Równego „Januszek idzie na dyskotekę”.
Kierownictwo muzyczne
Agnieszka Nagórka
Absolwentka AM im. F. Chopina w Warszawie na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie profesora Antoniego Wita. Laureatka II nagrody na Konkursie dla Dyrygentów we włoskim Orvieto. Debiutowała w Teatrze Wielkim w Poznaniu obejmując kierownictwo muzyczne nad spektaklem „Faust” A. Radziwiłła w reżyserii Adama Hanuszkiewicza i scenografii Franciszka Starowieyskiego. Odtąd czynnie dyryguje spektaklami operowymi, baletowymi w prawie wszystkich teatrach operowych w Polsce. Jako pierwszy dyrygent Teatru Muzycznego w Poznaniu prowadziła liczne spektakle musicalowe i operetkowe. Jej dorobek artystyczny obejmuje ponad 40 tytułów z literatury światowej. Dokonała licznych nagrań i prawykonań, jest zapraszana do prowadzenia koncertów z muzyką filmową z udziałem międzynarodowej grupy artystów, które to koncerty może podziwiać publiczność szwajcarska, niemiecka i austriacka. W 2023 roku uzyskała stopień doktora sztuki i dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami AM i I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Zdjęcie: Simona Skrebutėnaitė
Geronimo
Patryk Rymanowski
bas
Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem, w klasie śpiewu solowego prof. dra hab. Wojciecha Maciejowskiego. Artysta zadebiutował w 2007 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu, z którym współpracował do roku 2011. W 2011 roku wystąpił, u boku Edity Gruberowej, w koncertowym wykonaniu Roberta Devereux Donizettiego na scenie Opery Narodowej w Warszawie. W latach 2011-2018 solista w Teatrze Wielkim w Łodzi. Koncertował z większością polskich orkiestr filharmo-nicznych. Obecnie można usłyszeć go na scenie teatru Studio Buffo w Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa w reżyserii Janusza Józefowicza.
Elisetta
Yaryna Rak
Absolwentka Lwowskiej Akademii Muzycznej imienia Mykoły Łysenki w klasie fortepianu Marii Kruszelnickiej oraz w klasie śpiewu operowego Vladimira Ichnatenko i Ludmily Bozhko. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. Sandora Falvai, Tetiany Wierkinej, Michaiła Woskriesienskiego, Jean-Pierre Collot, Noel Floresa, Eleny Margolinej, Marvina Keenze, Ursuli Schongals, Jerzego Artysza, Ewy Czermak, Stefanii Toczyskiej, Wiesława Ochmana. Występowała w Ukrainie, Polsce, Belgii, Republice Czeskiej, Chorwacji, Bułgarii, Austrii, Niemczech, Francji, Węgrach. Od 2016 roku korepetytor solistów Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.
Fidalma
Anna Butkiewicz
sopran
Jest absolwentką Wydziału Śpiewu Operowego Uniwersytetu Muzycznego w Ostrawie. Przez 11 lat była solistką Teatru Narodowego Morawsko-Śląskiego w Ostrawie, gdzie otrzymała nominację do prestiżowej nagrody teatralnej Talia za najlepsze wykonanie głównej roli żeńskiej w spektaklu „Ziemia Uśmiechu” Franza Lehára, występowała na scenach teatru w Olomoucu, Czeskich Budziejowicach, Brnie, Pradze i innych miastach, a także na scenach w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych.
Paolino
Emil Ławecki
tenor
Ukończył z wyróżnieniem studia na wydziale wokalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesora Ryszarda Karczykowskiego. Zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w przedstawieniu „Snu nocy letniej” oraz w Warszawskiej Operze Kameralnej jako Don Ottavio w „Don Giovannim”. Występował między innymi w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Gorzowskiej, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, a także za granicą m.in.: w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Chinach, Korei Południowej, Japonii, Australii i Nowej Zelandii.
Hrabia
Paweł Trojak
baryton
Jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. dr hab. Jadwigi Rappé. Występował z towarzyszeniem takich orkiestr, jak: Filharmonicy Wiedeńscy, Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Mozarteumorchester Salzburg, NOSPR w Katowicach, Sinfonii Varsovii, Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, SWR Sinfonie-orchester Freiburg, pod batutą, m.in.: Franza Welser -Mösta, Keri-Lynn Wilson, Daniele Rustioni, Patricka Fournillier, Michała Klauzy, Wojciecha Rodka i wielu innych. Występował także w wielu koncertach kameralnych na całym świecie z towarzyszeniem znakomitych pianistów.
Ponadto występują:
Ochmistrzyni: Aneta Sapilak
Nauczyciel tańca: Przemysław Kaźmierczak
Amor/Pokojówka: Julia Molik
Amor: Lena Laskowska
Amor: Dorota Morys
Amor: Alicja Ochocka
BY THE WAY STRING QUARTET:
I Skrzypce: Teresa Łukomska
II Skrzypce: Justyna Rudzinska
Altówka: Joanna Kurach
Wiolonczela: Katarzyna Łuszczyk
Kontrabas: Sebastian Wypych
Fortepian: Piotr Żukowski